Logo_comenius(1)

CITIZENSHIP:

the EUROPEAN CHARTER of

STUDENT COUNCIL - ESCS

Pentru o cetăţenie europeană activă:

Carta europeană a Consiliului elevilor

ROMANIA 15-19MARTIE 2010

În cadrul proiectului Comenius de parteneriat multilateral şcolar “Pentru o cetăţenie europeană activă: CARTA EUROPEANĂ A CONSILIULUI ELEVILOR”, în perioada 15 – 19 martie 2010, în şcoala noastră a avut loc reuniunea de proiect, un prilej de a primi vizita partenerilor noştri din Italia (3profesori şi 5 elevi), Franţa(2profesori şi 4 elevi) şi Polonia(2 profesori şi 3 elevi). Din motive obiective cei din Anglia nu au putut fi prezenţi. Activităţile desfăşurate au fost interesante şi au constituit un prilej de a ne cunoaşte mai bine, de a schimba experienţe şi de a lucra împreună. Iată câteva din acestea:

*  Vizita grupului francez la Centrul Cultural Francez din Timişoara

*  Vizionarea unei piese de teatru (în limba franceză) realizată de elevii şcolii, îndrumaţi de d-na prof. Simona Vârtaci

*    Vizitarea şcolii şi a sălii Comenius (realizată în timpul proiectului), sală a Consiliului Elevilor, în care sunt materiale, realizate de elevi şi poze de la activităţile desfăşurate în cadrul proiectului

*    Activitate de cunoaştere „Pânza de paianjen”

*    Realizarea unui poster cu tema „Ce a însemnat Comenius pentru tine”

*    Viizita la Asociaţia “1989 Memorialul Revoluţiei”

*    Copiii au învăţat cuvinteîn toate limbile ţărilor partenere

*    Elevii au propus un LOGO   pentru proiectul Comenius “CARTA EUROPEANĂ A CONSILIULUI ELEVILOR”

*    Toţi cei prezenţi au apreciat simbolic această întâlnire cu un “tort” al prieteniei

Prof.Adriana Comloşan

Prof. Mihaela Puricică