De ce îmi place școala mea?

Niculea Adina

Ca elev, mie îmi place școala mea deoarece:

- sunt într-o clasa sportivă și fac handbal;

- fac web design deoarece asta aș dori să practic și în viitor;

- este curată;

- doamnele si domnii profesori își dau interesul să înțelegem ceea ce ne predau;

- avem un gardian care ne protejează;

- se fac ore suplimentare la diferite materii.

Ca părinte: părinților mei le place școala mea deoarece:

- e aproape de casă;

- suntem protejați;

- este o școala cu renume;

- profesorii își dau interesul și în afara orelor de curs.

Dragoș Darius

Ca elev, mie îmi place școala mea deoarece:

Mie îmi place școala mea deoarece în ea găsim tot ceea ce avem nevoie pentru ca să învățăm într-o școală de calitate. Există profesori buni și pricepuți. Când iarna este frig noi facem sport în sala de sport. Avem vestiare în care să ne schimbăm și să bem apă. Avem laboratoare de informatică, laborator de română și multe altele.

Ca părinte:

În calitate de părinte pot spune că școala la care se formează fiul meu, este o unitate de învățământ care se străduiește să ofere elevilor condiții de învățare dintre cele mai bune. Când spun aceasta mă refer atât la condițiile oferite de școală din punct de vedere al curățeniei, materialelor didactice, sportive cât și la calitatea cadrelor didactice implicate în procesul de învățare al elevilor.

Consider că această unitate de învățământ este un bun exemplu de urmat și de către alte unități școlare.

Băciuț Sara

Ca elev, mie îmi place școala mea deoarece:

Mie îmi place școala mea deoarece în fiecare zi învăț ceva nou , care mă va ajuta in viață.

Ca părinte:

Mie îmi place școala fiicei mele deoarece este foarte modernă și la această școala  predau numai profesorii cu experiență și cu răbdare.

Ungurianu Andrei

Ca elev, mie îmi place școala mea deoarece:

Școala are o tradiție în formarea de jucători de handbal.

Avem la dispoziție laboratoarele de informatică care sunt dotate cu calculatoare puternice.

Școala are multe  terenuri de handbal,fotbal și baschet unde elevi pot practica aceste sporturi.

Avem sală unde facem sport dacă afară plouă sau ninge.

După ore avem  voie să venim la școală.

Avem profesori și profesoare care ne învață lucruri noi.

În săptămâna “altfel” dirigintele ne organizează mai multe activități și excursii.

Pentru că sunt în singuranță.

Ca părinte:

Școala are grijă de sănătatea copilului;

Avem mai multe ore de sport pe săptămână;

Igiena in școala este o prioritate ;

Siguranța copilului:

-          intrarea in școala este strict controlată;

-          supravegherea strictă a elevilor în pauză;

Accesul la informații - permite copilului accesul la cele mai noi informații în domeniul IT;

Profesori bine pregătiți și dedicați;

Organizarea de concursuri  și activități extrașcolare;

Accesul la baza sportivă  în afara orelor de curs;

Accesul la produse alimentare în incinta școlii;

Distanța față de domiciliu: școala este aproape de casă.

Brăiloiu Răzvan: O înâmplare care mi-a marcat viața

Intrând în clasa a V-a, am întâlnit colegi noi, dar mai ales profesori noi. Pentru că am încheiat ciclul primar, m-am gândit cu regret la acei ani și mi-am amintit o întâmplare deosebită:

Era prima zi de școală. De dimineață, m-am trezit voios și bucuros, dar și emoționat. Am mâncat, m-am îmbrăcat și... am plecat spre școală. Acolo era mare aglomerație. Bun, ne-am întâlnit la careu, care nu prea s-a ținut din cauza vremii mohorâte. La urcare spre clasă, niște băieți și fete au făcut un tunel din flori. Am ajuns în clasă.

O clasă frumoasă, cu tablouri pe pereți. M-am așezat în prima bancă. Pe masă ne așteptau doua ciocolățele și manulele de clasa I. Dintre toate, cel mai mult m-am bucurat pentru Abecedar. Pe coperta era scris mare „ABC”.

După ce părinții au plecat, doamna ne-a mai ținut o oră pentru a ne întreba cum ne numim și ce am făcut în vacanța precedentă. Din toți cei 28 de elevi, cunoșteam doar unul. După câteva zile, am început să mă obișnuiesc cu școala. Când am aflat că va fi ședință cu părinții, eram curios ce spune doamna despre mine. În acea seară am aflat că doamna și-a făcut o impresie bună despre mine, deoarece am fost cuminte. Doamna învățătoare era frumoasă, blândă și calmă. Acest moment mi-a marcat cu adevărat viața. Am să păstrez o amintire frumoasă despre prima zi de școală.

Paula Stoica

Școala este locul în care eu îmi petrec o mare parte din zi, astfel pentru mine școala devine o a doua casă, o a doua familie. O familie în care colegii îmi sunt frați, iar profesorii părinți. Așa cum părinții au grijă de comportamentul nostru, așa și profesorii ne oferă cunoștiințe și sfaturi valoroase despre lumea înconjuratoare și ne pregătesc să devenim adulți responsabili.

Prin educația oferită de către profesori elevilor, este asigurată evoluția speciei umane.

Pentru mine, școala este un izvor nesecat de informații care mă călăuzește in drumul meu prin viață.